Teknoloji

“Üniversite Adaylarının İlk Tercihi: KTO Karatay Üniversitesi”

Uluslararası standartlarda eğitim vererek ülkemizin sosyal ve ekonomik kalkınmasında değerli roller üstlenen bireyler yetiştiren Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi, 5 fakülte, 3 yüksekokul, 3 yüksekokul ile bir dünya üniversitesi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. meslek yüksekokulları ve 1 enstitü.

Adını 1251 yılında Selçuklular tarafından yaptırılan ve Anadolu’nun ilk Vakıf Yüksek Öğretim Kurumu olan Karatay Medresesi’nden alan KTO Karatay Üniversitesi ve Türkiye’nin en önemli ticaret odalarından biri olan Konya Ticaret Odası sağlam adımlarla ilerliyor. ulusal ve uluslararası hedeflerine doğru adımlar atarak, gelişmesinde değerli roller üstlenen bireyler yetiştirir.

 

KTO Karatay; Nitelikli Eğitimi ve Geniş Kampüs Alanlarıyla Ön Planda

KTO Karatay Üniversitesi, 5 fakültesi, 3 yüksekokulu, 3 meslek yüksekokulu ve 1 enstitüsü ile yerli ve milli olarak tüm insanlığa fayda sağlayan, uygulamadaki gücüyle de nitelikli insan kaynağı yetiştirmeyi görev edinmiş bir vakıf üniversitesidir. teoride olduğu gibi. 65 ülkeden 750’si uluslararası öğrenci olmak üzere 9.000 öğrencisi, 400 akademisyeni ve 9.500’den fazla mezunu ile dünya standartlarında eğitim verme çabalarını sürdürmektedir. Konya Ticaret Odası’ndan aldığı güçle iş dünyasının ihtiyaçlarına odaklanarak gerçekleştirdiği işbirlikleri sayesinde öğrencilerin mesleklerinde değerli adımlar atmalarını sağlamaktadır.

Selçuklu ve çağdaş mimarinin harmanlandığı Merkez Yerleşke, Konya Eğribayat’ta pilot adaylarının yetiştirildiği Hava Parkı, Konya Ticaret Odası Teknoloji ve Eğitim Yerleşkesi (KTOTEK) içinde yer alan Ticaret ve Sanayi Meslek Yüksek Okulu ve Akıllı Teknolojiler Merkezi (KTOTEK) KTO’nun güçlü noktalarıdır. Karatay Üniversitesi. yönlerini gösterirler. Bugün KTO Karatay Üniversitesi 97.553 m2 kapalı, 435.076 m2 açık olmak üzere toplam 532.629 m2 alana sahiptir.

 

KTO Karatay Üniversitesi Dünya Sıralamasında

Dünyanın en etkili üniversitelerini sıralayan Times Higher Education (THE) tarafından hazırlanan 2023 dünya üniversite etki sıralaması (The Impact Raking 2023) sonuçlarında KTO Karatay Üniversitesi, vakıflar arasında “Erişilebilir ve Temiz Enerji” kategorisinde 2. sırada yer alıyor. Türkiye’deki üniversiteler, “Sağlık ve Kalite” kategorisinde “Yaşam” kategorisinde 8., “Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı” kategorisinde ise 15. sırada yer alarak, en yeterli üniversitelerin ortasında gösterildi.

Dünyanın prestijli bir derecelendirme kuruluşu olan SCImago Laboratories tarafından Scopus ile ortaklaşa yayınlanan, araştırma odaklı kurumların küresel bir sıralaması olan SCImago Institutions Rankings (SIR) 2022 dünya üniversite sıralaması sonuçlarına göre, KTO Karatay Üniversitesi 691. sırada yer almaktadır. Fizik ve Astronomi alanında dünya. Orta Doğu ülkeleri arasında 129., OECD ülkeleri arasında 599. ve Türkiye’de 38. sırada yer aldı. Dört farklı kategori (genel, araştırma, inovasyon ve sosyal etki) altında toplanan 2022 sıralama sonuçlarına göre; Genel kategoride 757., araştırma kategorisinde 458., inovasyon kategorisinde 434. ve sosyal etki kategorisinde 248. sırada yer aldı.
Tüm dünyadaki yükseköğretim kurumlarını büyüklük, görünürlük, açıklık ve mükemmellik göstergelerine göre değerlendiren Webometrics World University Rankings’de (Webometrics Ranking of Universities), KTO Karatay Üniversitesi dünyadaki 12 bin üniversite arasında 3.743. sırada; Avrupa’da 6.036 üniversitenin ortasında 1.155. Birinciliği alarak birçok üniversiteyi geride bırakmayı başarmıştır.

 

Havacılığın Yıldızları KTO Karatay’da Büyüyor

KTO Karatay Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu bünyesinde yer alan Pilotaj Bölümü, ülkemiz havacılık branşının gelişimine katkı sağlamakta ve pilot ihtiyacını karşılamaktadır. Kendi hava parkı, filosu, teknik bakım altyapısı ve uçuş eğitmenleri ile Türkiye’nin en modern tesislerinden birine sahip olan KTO Karatay Üniversitesi çatısı altında uluslararası düzeyde lisans eğitimi verilmektedir. 1.200 metre çim pist, 1.500 metre asfalt pist, 1.500 metre taksi yolu, uçak bakım hangarı, 7 eğitim uçağı, 4 planör ve 1 çekiş uçağı bulunan tam donanımlı havalimanında öğrenciler gerçek anlamda uygulamalı eğitim alıyor.
Uluslararası standartlarda pilot yetiştiren KTO Karatay Üniversitesi, son teknoloji simülasyon cihazı ve araçları ile öğrencilere eğitim vermektedir. Ayrıca paraşüt eğitim uçakları ile olası kazaların önüne geçmeyi hedefleyen KTO Karatay Üniversitesi, geleceğin pilot adayı öğrencilerinin emniyetine yüksek değer vermektedir. KTO Karatay Üniversitesi Pilotaj Bölümü mezunları, 4 yıllık üniversite diplomasına ek olarak, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından onaylanmış Ticari Havayolu Pilot Lisansına (ICAO) da sahiptir.

 

Türkiye’de Akıllı Teknolojiler Merkezine Sahip Tek Üniversite

Türkiye’de Akıllı Teknolojiler Merkezine sahip tek üniversite olan KTO Karatay Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğrencilerine yenilikçi bir eğitim ortamı sunuyor. Bu sayede öğrenciler, ileri teknolojiye dayalı projeler geliştirerek bölümün gereksinimlerine uyum sağlayabilecek yetkinlikler kazanırlar. KTO Karatay Üniversitesi’nin çoklu araştırma olanakları sayesinde öğrenciler, Konya Ticaret Odası Teknoloji ve Eğitim Kampüsü’nde (KTOTEK) yeni teknolojilerin ve bilgisayar yazılımlarının geliştirilmesine öncülük etmektedir. Bilimsel araştırmaları destekleyen ve teşvik eden KTO Karatay Üniversitesi, çeşitli araştırmalar yaparak öğrencilerin yeni bulgular ve bilimsel çıktılar elde etmelerini sağlamaktadır.

 

KTO Karataylı Mühendislik Öğrencileri Maket Fabrikada Başarıya Ulaştı

Konya Ticaret Odası Teknoloji ve Eğitim Yerleşkesi bünyesinde faaliyete geçen Model Fabrika, bilgi teknolojilerinin verimli ve yoğun kullanımı, bilgilerin elektronik ortama aktarılması gibi süreçlerde KTO Karataylılara bilimsel faydalar sağlıyor. Model Fabrika’da KTO Karatay’dan başarılı Endüstri, Makine, Mekatronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri de görev alarak üretim yapan firmaların verimliliğine katkıda bulunuyor.

 

Teknolojik Gelişimi Destekleyen Üniversite

KTO Karatay Üniversitesi, yeni teknolojik çalışmalar üreterek araştırma geliştirme faaliyetleri ile dünya standartlarında projelere imza atmaktadır. Üniversite, teknolojinin hızla ilerlediği çağımıza uyum sağlayan modern laboratuvarlara sahiptir. Alanında uzman akademisyen kadrosuyla güçlü projelere imza atan KTO Karatay Üniversitesi, en son teknolojileri kullanarak bilimsel ve teknolojik ilerlemeyi desteklemeyi amaç edinmiştir. Öğrencilerin bu gelişmeleri yakından takip edebilmeleri ve aktif olarak katılabilmeleri için hızlı ve güvenilir internet sistemi, modern ve yüksek teknolojiye sahip bilgisayarlar, dijital ekranlar gibi teknolojik altyapıyı istedikleri zaman erişebilecekleri şekilde sunmaktadır.

 

Uluslararası İşbirlikleri ve Kaliteli Eğitim İmkanları

KTO Karatay Üniversitesi, birçok farklı alanda sağladığı imkanlarla öğrencilerinin uluslararası düzeyde deneyim kazanmalarına ve mesleklerini güçlendirmelerine destek olmaktadır. Üniversite öğrencilerine dil becerilerini geliştirmeleri için 8 farklı yabancı dil seçeneği sunmaktadır. Bu şekilde öğrenciler, kültürlerarası etkileşimlerini artırırken birinci sınıf irtibat becerilerini geliştirme şansına sahip olurlar. Ayrıca öğrenciler, Erasmus+ programı ve IAESTE Staj Programı gibi uluslararası projelerle yurt dışında eğitim alma ve eğitim alma fırsatı buluyor.

 

Ulusal ve Uluslararası Alanda Üstün Başarılar

KTO Karatay Üniversitesi, uluslararası standartlarda eğitim veren ve proje odaklı eğitim anlayışının yaygın olduğu bir üniversitedir.

Yaklaşık 65 ülkeden 750 uluslararası öğrenciye kapılarını açan KTO Karatay Üniversitesi, bir dünya üniversitesi olma yolundaki çabalarını sürdürmeyi ve uluslararası arenada her zaman en iyiye ulaşmayı hedeflemektedir. KTO Karatay Üniversitesi, Türkiye Ulusal Ajansı sonuçlarına göre Erasmus+ hibe iadesi yapmayan kurumlar arasında 2. sırada yer alarak büyük bir başarıya imza attı ve öğrencilerinin uluslararası alanda çalışmalarına destek verdi.

TÜBİTAK Bilim İnsanı Yetiştirme Programları Başkanlığı tarafından 2022/1 yılında yürütülen “2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projelerini Destekleme Programı” kapsamında KTO Karatay öğrencilerinin projeleri %90 oranında kabul edilmiştir.
KTO Karatay Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü, Connection Eğitim Değerlendirme Akreditasyon Komisyonu (İLEDAK) tarafından yapılan incelemeler sonucunda akreditasyon almaya hak kazanmıştır. Bu başarı ile İLEDAK tarafından akredite edilen ilk ve tek Grafik Tasarım Bölümü olmuştur.
Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST 2023 İstanbul’da düzenlenen ‘Uluslararası Verimlilik Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nda KTO Karatay’ın ürettiği elektrikli araç ‘Gece’, ‘Hızlandırma Yarışı Kategorisi’nde başarı elde ederek 3. oldu.

KTO Karatay Üniversitesi, kalite yönetimi konusundaki çalışmaları ve paydaşlarına sağladığı iş sağlığı ve güvenliği standartları sayesinde ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Belgesi’ni almaya hak kazanmıştır. Bu belgeye sahip tüm birimler

 

Türkiye’de tescil edilen ilk üniversitedir.

KTO Karatay Üniversitesi, Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) “2023 Engelsiz Üniversiteler Ödülleri” kapsamında “Uzayda Erişilebilirlik Turuncu Bayrak Ödülü” alan üniversiteler arasında yer alarak bu başarısıyla adından bir kez daha söz ettirdi. YÖK).

 

Mezun İstihdam Oranlarında Büyük Başarı

KTO Karatay Üniversitesi’nin güçlü insan kaynağı yapısı, fiziki gelişimi, tüm birimlerindeki toplam kalite anlayışı, uluslararasılaşma politikaları ve yürüttüğü stratejik projeleri içeren eğitim ideolojisi, KTO Karatay Üniversitesi’nin başarılı istatistiklerine de yansımaktadır. İstihdam, en hızlı iş bulma, işe yerleştirilme süresi ve çalışma süresi alanlarında gösterdiği performans ile Türkiye üniversite istihdam sıralamasında orta sıralarda yer alan 153 üniversite arasında 15. sırada yer almaktadır. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından hazırlanan Danışman Bilgi Sistemi (DABİS) bilgilerinde yer alan yeterlilikler.

 

KTO Karataylıların %30’u Öğrenciyken İş Hayatına Adım Atıyor

KTO Karatay Üniversitesi, öğrencilerini sadece akademik başarı için değil, iş dünyasının talepleri için de yetiştirmeye odaklanmaktadır. Güçlü üniversite-sanayi işbirliğinin bir sonucu olarak KTO Karatay öğrencilerinin %30’u öğrenciyken çalışmaya başlıyor. Öğrencilerin %40’ı mezun olduktan sonraki üç ay içinde işe başlarken, %15’i ilk altı ay içinde çalışmaya başlamakta ve mezun olduktan sonra hızla iş hayatına atılmaktadır.

 

Mezunlar Mesleki Sınavlardan Gurur Duyuyor

KTO Karatay Üniversitesi mezunları KPSS, TUS, DGS, Adalet Bakanlığı Adlı Yargı gibi değerli mesleki sınavlarda tüm üniversiteler arasında üstün performans göstermektedir. Arapça Mütercim Tercümanlık, Ebelik, Güç Yönetimi, Klasik Türk Sanatları, İslam Ekonomisi ve Finans bölümlerinden mezun olanlar KPSS puan türünde tüm üniversiteler arasında birinci sırada yer alırken; Vakıf üniversiteleri arasında ise Hemşirelik, Sigorta ve SGK mezunları 1. sırada yer almaktadır.

 

KTO Karatay’da Güçlü Sosyal Hayat

KTO Karatay Üniversitesi, birçok farklı alanda faaliyet gösteren öğrenci grupları ile öğrencilerine sosyal bir yaşam sunmaktadır. Öğrenciler bu topluluklara üye olarak sosyal faaliyetlere katılma, spor yapma veya kültürel etkinlikler düzenleme fırsatına sahip olurlar. Üniversitede; Futbol, ​​basketbol, ​​voleybol, futsal, masa tenisi, halk oyunları, bilek güreşi, atletizm, yüzme, okçuluk, taekwondo, muaythai, satranç, eskrim, e-spor gibi birçok spor dalında etkinlikler düzenlenmekte ve öğrenciler bunlara katılabilmektedir. alanlar ve yeni başarı hikayeleri yazın.

 

Öğrencileri Desteklemek İçin Burs Olanakları

KTO Karatay Üniversitesi’nin YÖK Vakfı Yükseköğretim Kurumları Raporu’nda YKS kontenjanları burs oranlarına göre en çok burs veren üniversiteler arasında 7. sırada yer alıyor. “Senin Seçimin Geleceğin” mottosuyla öğrencilerini karşılayan KTO Karatay Üniversitesi, üniversite adaylarına çeşitli burs imkanları sunuyor. %30 Tercih İndirimi, Aylık 3.000 TL’ye varan Giriş Yüksek Başarı Bursu, %10 Hoş Geldin Karatay İndirimi gibi alternatif burslar mevcuttur. Üniversite adayları daha fazla bilgi için sosyal medya hesaplarını takip edebilir, web sitesini ziyaret edebilir, 0549 551 1251 numaralı telefondan Whatsapp üzerinden veya 444 1251 numaralı telefondan ulaşabilirler.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

cicekdagi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler